Antidepresiva v těhotenství

Užívání SSRI antidepresiv je v těhotenství velmi kontroverzní. Jedná se o léky – Prozac, Prizma, Flutine, Affectine, Seroxat, Paxxet, Paxil, Lustral, Zoloft, Favoxil, Luvox, Ciprimal, Recital, Ciprodex, Cipralex, Effexor, Venla, Viapax. Těhotné, které užívají v těhotenství antidepresiva, by měly mít přístup k informacím a dostat dobrou lékařskou radu ohledně dalšího postupu.

Vysoké dávky a jejich vliv na prenatální vývoj dítěte prozatím nebyly dostatečně prozkoumány. Vedlejší vlivy na dospělé zahrnují podrážděnost, malátnost a úzkost. Stejně jako dospělí, mají i děti abstinenční příznaky (pozorovatelné asi u 30% dětí). Hypoaktivita, latergie a slabý pláč se rychle mění v třes a nervozitu. Mohou být neutěšitelné a trpět průjmem nebo mít potíže s dýcháním. Tyto stavy mírní kojení. Většinou přetrvávají tři až pět dní, ale mohou se projevovat až měsíc po narození.

Je obtížné říci, jak SSRI ovlivní něco tak nesmírně komplexního a křehkého, jako je nitroděložní vývoj, ale s jistotou je možné říci, že mu antidepresiva nebudou prospívat. Je známo, že serotonin hraje klíčovou roli ve vývoji mozku, regulaci apetýtu, nálad, teploty a vnímání bolesti. Pokusy na zvířatech ukazují, že vystavení embrya vlivům SSRI v některých křehkých fázích vývoje  vyvolává změny, které vedou k dlouhodobým proměnám chování.

Zdroj: Výpisky z 10. kapitoly knihy An Integrative Approach to Treating Babies and Children, edited by John Wilks