Čitelnější

Tanec je jedna z metod, která mě opětovně vrací do těla a k mé vlastní pravdě. Tělo má jednu úžasnou schopnost, vnímá a vyjadřuje i věci, které ještě na rozumové úrovni nemám zpracované. Mé tělo je svým způsobem vždy o krok napřed a stále se od něj učím. Jestli je pro mě nějaký guru, tak je to tělo. A jestli je řeč, kterou bych se chtěla naučit, tak jedině řeč těla.

Spolu a přece každý zvlášť…

Moc se těším, až se potkám na tanečním parketu s lidmi, ale doufám, že online taneční setkání nezaniknou, abychom mohli zkoumat i ty stydlivější a křehčí části, které se jinak ostýchají projevit. 

Potlačený vztek

„To, co jsi teď udělala je velmi důležité. Vztek je pro ženy často tabu. Kde cítíš ten vztek v těle?“ Soustředím se na své tělo a snažím se ho lokalizovat. Jenže jsem najednou klidná a nic nemůžu najít. „Nikde. Je pryč.“ „A to znáš, ze svého života, že ano?“ „Ano,“ přikývnu.

Vnitřní mrcha

V ten moment jsem pochopila, jak nesmírně důležitá ta energie je a postupně se naučila jí dát prostor. A i když bych tomu nikdy dřív nevěřila, tato energie umí situace z dlouhodobého hlediska zklidňovat.

Přijetí

Dlouho jsem se domnívala, že přijetí je slabostí nebo dokonce rezignací. Není tomu tak. Vždy, když nějakou situaci doopravdy přijmu, uvolní se negativní emoce a vytvoří prostor na skutečně proaktivní přístup. V přijetí je síla.

Dědina, kde všichni přežili

V kopcích nad dědinou je malá kaplička. Babička mi o ní říkávala, že ji nechali postavit lidé z vděčnosti za to, že byli ochráněni před morem. V sousední vesnici umřelo tolik lidí, že zakázali zvonit v místním kostele, bylo to příliš demoralizující. Vesnice, kde jsem žila neztratila jediného obyvatele. Jak to asi udělali? To nebezpečí bylo hned za kopcem, přesto neumřeli vyděšením ani hladem. Izolovali se od zdroje nákazy? Podporovali imunitu? Modlili se? Zachovávali zdravý rozum a víru? Změnili své běžné návyky, aby měli větší šanci přežít? Drželi při sobě?

Mám strach

Dnes odpoledne jsem si konečně přiznala, že mám strach a dovolila si to cítit v těle. Klepaly se mi kolena. Šla jsem se s tím na chvilku projít do parku a vyjmenovávala si, čeho všeho se v souvislosti s koronavirem bojím. Hodně se mi ulevilo.

Užitečný idiot

Přijdu tam a důvěřuji svému vnímání. Vidím lidi, které znám, ale jinak. Napadá mě sousloví: užitečný idiot. Oni mě mají za užitečného idiota. Aha... Zdá se mi to nebo si ze mě na společném obědě skutečně utahují? Nechci zbytečně dělat scény. Jsou to různé drobnosti tady a tam. Pár zvláštních tanců. Nějak to celé nesedí.

Trest tichem

Další den mi neodpověděl ani na pozdrav. Zkoušela jsem jej zdravit ještě několik týdnů, ale vždy bez odpovědi. Už jsem z toho byla zoufalá. Zkoušela s ním promluvit moje mamka, jeho matka. Nikdo z něj nic nedostal. Nemluvil se mnou pět měsíců.

Reborn

As I'm writing this text, my son will be six years old in a couple of hours. I wish I could feel the birth experience all again. We have both benefited from his joyful coming into this world. I might not have another child, but maybe you or someone you know will. My wish is that they get to read my book before they do.