Čím jsem vědomější, tím se mi žije lépe

Ženu, kterou bych vám dnes ráda představila, neznám ani dva roky. Přesto jsem s ní zažila víc důležitých momentů, než s jinými za dekádu. Co mě na ní nepřestává fascinovat je pocit bezpečí, který s ní mám. Budí ve mně dojem, že lidi nesoudí a tak je má čas milovat. Ačkoliv je to žena jemná, nezalekne se ani nejtemnějších stínů. Seznamte se s terapeutkou, kapitánkou týmu Transitions a mojí milou přítelkyní Annou Nándražiovou.

Anna: Děkuji Ti za komplimenty, Soňo. Vážím si našeho přátelství.

Soňa: Nepsala bych to, kdybych si to doopravdy nemyslela. Aničko, my jsme se poznaly na Transitions. Co tě přivedlo ke zkoumání porodního traumatu?

Anna: Asi před 4 léty jsem začala mít hodně velkou potřebu studovat prenatální a porodní traumata. Při práci s klienty v individuálních terapiích jsme se často dostali do období prenatálu a porodu, kde jsem viděla, jak zásadní pro náš život toto období je. Také práce na mých vlastních tématech a sebepoznání vedla k prenatálu a porodu. Já sama jsem těžce rodila dceru. Měla jsem tam hodně otazníků.

V tom čase jsem se nadchla knihami Arthura Janova Prvotní otisky, Primární terapie, Biologie lásky a začala jsem i uvažovat, že bych za ním odjela. Mělo to však několik úskalí, ale přivedlo mne to k dalším informacím. Za několik měsíců vyšel rozhovor s Jullianem Gustavsonem v Magazínu Maitrea a moje zkušenost s Transitions začala.

Soňa: Co ti účast na Transitions dala?

Anna: Asi nejvíce ze všech terapií i tréninků mne Transitions přivedly k vlastní přirozenosti, k hluboké sebereflexi a empatii k sobě i druhým.

Soňa: Nedávno jsi mi pomáhala pochopit význam snu, který se mi zdál důležitý. Byl děsivý a nejraději bych jej zapomněla. Ty ses nezalekla a pomohla mi jej rozklíčovat. Byla to pro mě hluboká zkušenost. Jak se sny pracuješ?

Se sny klientů nejčastěji pracujeme na tzv. vnitřní rovině. To znamená, vnímáme postavy a symboly ze snu jako vnitřní osoby nebo aspekty klienta. Vedu klienta aby si prozkoumal každou postavu a symbol ze snu, jaké má místo v jeho nevědomí, jaké má postoje, chování, historii, co mu chce říct, co si má snem zvědomit. Někdy i stavíme konstelace na sen, nebo pracujeme metodou amplifikací, nebo mluvíme s vnitřním snovým průvodcem.

Soňa: Když jsi poprve mluvila o VoiceDialogu, neuměla jsem si pod tím nic představit, ale terapie na které jsem u tebe nedávno byla mě velmi mile překvapila. Jak bys VD popsala někomu, kdo vůbec netuší, o čem to je? V jakých situacích je vhodný?

Mluvíš o Voice dialogu, ale já již ten název moc nepoužívám. Voice dialog jsem se několik let učila u Heidy Berger a Artha Wittemanna. Dali mi hodně, ale já jsem si po zkušenostech a studiích i jiných metod vytvořila svůj vlastní přístup. Při práci s klienty se mi osvědčil. Je to přímý rozhovor s vnitřními osobami, ale není to Voice dialog v tom smyslu, jak se vyučuje.

Soňa: Já jsem si všimla, že jsi při terapiích velmi intuitivní a kombinuješ neustále vše, co umíš. Myslím, že to děláš za účelem dosažení lepšího výsledku. Jako klientce mi to vyhovuje. Pověz mi ale, odkud se berou naše vnitřní osoby?

Když zažíváme trauma nebo nemáme naplněnou některou základní potřebu (to se nejčastěji děje v prenatálu, u porodu a v dětví), je to pro nás velmi bolestivé. S tou bolestí bychom dlouho nevydrželi žít. V naší psyché dojde k oddělení té části, která bolest prožívá, od našeho esenciálního zdroje. To se projeví i na přerušení některých spojení mezi neurony v mozku. Zároveň se v psyché i v mozku vytvoří jiné části, které se specializují na to, abychom přežili a hlídají, aby k podobné traumatizace již nedocházelo, nebo abychom ji nevnímali. Tyto od našeho esenciálního jádra oddělené části se chovají jako samostatné vnitřní osoby, naše subpersonality, které mají své specifické potřeby, zájmy a chování a často jsou mezi sebou v konfliktu. V období svého vzniku nám udělali velkou službu, ale bohužel, jak nemají úzký kontakt ani důvěru k našemu bytostnému jádru, nemají reálný pohled na svět a vidí svět i nás samotné jen ze svého zúženého úhlu pohledu. Často v našem životě přebírají velení místo našeho zdravého esenciálního Já. Při práci s těmito vnitřními osobami klienta posilujeme kontakt s esenciálním Já klienta, zvědomujeme historii i zájmy vnitřních osob a mluvíme s nimi, aby získaly důvěru k esenciálnímu Já a cítily se jím přijatí. Metodou přímého rozhovoru s vnitřními osobami pracuji s klienty na tématech vztahových, postojů k sobě, k práci, k financím či čemukoliv jinému.

Soňa: Jediné, co jsem s tebou ještě nezkoušela jsou konstelace. Jak dlouho je vedeš a co tě na nich baví? Kde je pořádáš?

Konstelace vedu dva roky. Na konstelacích mě baví ty vhledy a možnosti „léčení“ v jakékoliv oblasti naší vnější i vnitřní reality. Pořádám je v Praze, Pardubicích a Brně.

Soňa: Co mě na tobě překvapuje je tvá oddanost vědomému žití. Neznám moc lidí, kteří jsou takto důslední a poctiví. Vždy, když se s tebou setkám, tak si potom říkám, že nejdu dost do sebe a měla bych přidat. Jsi mi velikou inspirací. Jak dlouho se seberozvoji věnuješ a jaké máš další plány?

Soni, nevěděla jsem, že to na Tebe tak působí. Mne se prostě dobře žije, když jsem co nejvíce vědomá. Život, práce, vztahy, vesmír mají smysl a baví mě ho nacházet a zkoumat. Pořád mám plno témat, která přitahují moji pozornost s větší nebo menší naléhavosté.  Seberozvoji se aktivně věnuji 14 let, přivedla mne k tomu těžká životní situace. Předtím jsem se zajímala spíše o mentální rozvoj a tak trochu o psychologii a východní filozofii.

Plány? U mne se spoustu aktivit vyvíjí neplánovaně, přitáhnou mou pozornost, nabírají intenzitu a pak do toho jdu. V současné době se chci více věnovat tanci a práci s tělem. Mou pozornost přitahuje i pouť do Santiaga de Compostela, tak uvidím, jaký to bude mít další průběh.

Soňa: Ty toho děláš a pořádáš mnohem víc. Ještě mám s tebou co objevovat. Můžeš čtenářům prozradit webovky, aby si mohli najít, co je zajíma?

Anna: Jistě. Na stránkách zpetksobe.cz najdou aktuální termíny a kontakt na mě.

Soňa: Děkuji za rozhovor. Ať se ti daří.

Anna: Také děkuji. Ať se daří i tobě.

Soňa Kolmanová
Jsem fanynkou přirozeného porodu, kontaktního rodičovství, seberozvoje, celoživotního vzdělávání, maminkou dvou dětí a Aspergerkou. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami