IFS (Internal Family System) – metoda léčby traumatu

„Jsem prodejce naděje. Prodávám naději beznadějným systémům, aby se mohly uvolnit, obnovit a  uzdravit,“ říká v rozhovoru pro Sounds True Dr. Richard Schwartz. Video s ním je jedno ze série rozhovorů s průkopníky v oblasti léčby traumatu. V jeho průběhu jsem měla slzy v očích a v duchu jsem si říkala, „to je tak hluboká terapeutická moudrost“. Fascinující pro mne byl i vývoj metody a doufám, že následující řádky Vám ji trochu přiblíží.

Pan Schwartz v posledních 35 letech vyvíjel a popisoval metodu známou pod zkratkou IFS (Internal Family System Model). „Byl jsem jedním z těch, kteří si na začátku osmdesátých let mysleli, že našli Svatý grál v podobě terapie rodinných systémů. Až jednou jsem udělal tu chybu, že jsem se to snažil ověřit výzkumem. U pacientů ale nedošlo k úplnému ústupy symptomů,“ říká doktor Schwartz.

„Ze zoufalství jsem se vyptával pacientů. K mému zděšení mi popisovali, jak k nim promlouvají vnitřní hlasy. Brzy jsem si ovšem všimnul, že i v mé mysli se děje něco podobného. Vnitřní části měly různé funkce a vytvářely jakýsi vnitřní rodinný systém. Začal jsem s nim skrze klienty promlouvat.“

„V počátcích jsem se snažil rychle dostat ke zraněným částem a ulevit jim, ale klientům se po sezeních děly různé nehody. Vyvrcholilo to tím, že jedna klientka přišla s velikým šrámem v obličeji. V zoufalství jsem její vnitřní části řekl, že to vzdávám, že ji neumím porazit. A odpověď oné části byla, že se mne nesnaží porazit. Byl to průlom. Postupně jsem pochopil, že nejprve musím pracovat s ochrannými subpersonalitami a umožnit jim, aby se uvolnily,“ sdílí své poznatky Schwartz.

Odštěpení části osobnosti je způsobeno traumatem. Subpersonality jsou zamrzlé v minulosti a zraněná část k sobě má nějakou ochrannou část, která se většinou chová „nevhodně“. Toto chování nekritizuji a nesnažím se ho potlačovat. Jsou to ochranné mechanismy. Subpersonalitě poděkuji za to, že klienta tak dlouho chránila. Vysvětlím, že teď už to není nutné a položím nějakou otevřenou nezastrašující otázku, která pomůže osvětlit mechanismus i příčinu ochrany, “ vysvětluje Schwartz.

Časem se u mých tehdejších klientů vynořila část, která byla jiná než všechny ostatní. „Říkali mi o ní, ‚je víc jako já.‘ Dnes jí v IFS říkáme esence. Po všech těch letech praxe vím, že je nám všem vrozená a není možné ji zničit. Je jen potřeba uvolnit jí prostor uklidněním obranných částí a léčením zraněných subpersonalit,“ dodává Schwartz.

„V terapeutickém výcviku se především snažíme naše terapeuty naučit, jak se dostat do a v průběhu terapie zůstávat v esenci,“ vysvětluje Schwartz. „Esence je to, co léčí. Nejsem to já. Nesnažím se klientovi poradit, nemám představu jak by to mělo probíhat. Nechávám se vést procesem a odcházím z terapií odpočinutý jako po meditaci.“

Esence je zdravá část, která je nejlepším vůdcem celého vnitřního systému. Návrat k esenci je návrat k sobě samému. Je to velmi posilující. „Klienti mi často říkají: ‚Jste dobrý terapeut, ale já jsem se vyléčil sám.‘“ Doktor Schwartz v rozhovoru zmiňuje, že vede klienty k tomu, aby s vnitřními částmi pracovali mezi sezeními sami.

„IFS je v několika ohledech radikální,“ vysvětluje Schwartz. „Už jen představa vnitřních částí je pro některé lidi dost náročná. Přítomnost esence i u extrémních diagnóz bylo něco, kvůli čemu jsem musel přehodnotit svůj náhled na spiritualitu. A v jistém ohledu metoda IFS popírá i teorii attachmentu, protože v IFS si můžete zdravou vazbu vybudovat se svojí esencí a nepotřebujete k tomu nutně jinou osobu. V neposlední řadě jsem nikdy neviděl část, kterou bych v konečném důsledku neměl rád, a to jsem pracoval s hodně extrémními případy.“

IFS je to velmi laskavá metoda, která přináší vnitřní zklidnění.  Více si o ní můžete přečíst v angličtině zde: https://www.selfleadership.org/.

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou primární terapie, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma