Ilona Suchá: Ženy, je to na Vás!

Ilona Suchá, jedna z nepřehlédnutelných porodních aktivistek, lektorka předporodní přípravy, iniciátorka putovní výstavy Cesta mateřstvím s úctou, respektem a láskou, v neposlední řadě maminka tří dětí. 

Ilčo, co tě k porodům přitáhlo?

K porodům mě přitáhly moje vlastní porody. Zažila jsem dva vyvolávané porody, a když jsem zjistila, že jsem těhotná potřetí, docela jsem začala panikařit. Vě

děla jsem, že budu muset to dítě nějakým způsobem dostat na tento svět. To mi po zkušenostech z předchozích porodů přišlo nemožné.

Tak jsem začala hledat informace, zašla do Třebíčské knihovny, a vytáhla si osudovou knížku od MUDr. Leboyera Porod bez násilí. To mi otočilo pohled na porod vzhůru nohama, a začala jsem shánět další knihy a informace.

Během pár měsíců jsem změnila názory téměř na vše, co se porodů týká. Došla jsem k závěru, že porodit zvládnu jedině doma (nakonec tomu tak bohužel nebylo, ale v tu dobu jsem jinou možnost neviděla). Absolutní nepochopení okolí (mimo partnera, ten byl úžasný, a velmi si ho za to vážím), neustálé strašení a úplně nulová podpora mně paradoxně otevřela dveře k tomu všemu, co teď dělám. Nechtěla jsem, aby v tak nepříjemné situaci musely být další a další ženy.

Prozraď nám, čemu všemu se v oblasti porodů věnuješ? Vím, že děláš předporodní přípravu, doprovázíš k porodům, putuješ spolu s výstavou, jezdíš na různé podpůrné akce. Je to vše?

Ano, mojí hlavní činností je předporodní příprava, jsem lektorkou Jemného Zrození, děláme kurzy kompletní předporodní přípravy s hypnoporodem po celé ČR. Pak jezdím s výstavou od města k městu. To je moc fajn, je šance, že se díky této akci narodí pár dětí právě v úctě, respektu a lásce. Vlastně se to už i párkrát povedlo. S mými doprovody k porodům je to složitější, nedoprovázím všechny ženy, které mě osloví. Většinou jsou to známé, a když ne, musím mít pocit, že jsme si lidsky dobře sedly. Párkrát jsem intuici neposlechla, a zpětně toho litovala. Se spoustou z nich pak zůstáváme v kontaktu i dlouho po porodu.

Ale k otázce, mimo to dělám několikrát do měsíce Mateřské kruhy hlavně v Třebíči, Znojmě, občas ve Žďáře nad Sázavou, a chystá se Jihlava. Občas někde nějakou besedu nebo přednášku. Na FB mám skupiny Mateřské kruhy, Putovní výstava s úctou, respektem a láskou, a stránku Děti nás učí myslet. Mám stránky www.vnimej-sve-telo.webnode.cz a www.putovni-vystava7.webnode.cz. Víc toho momentálně nestíhám. Právě proto, že mám 3 děti, a nejmladší dcerka Timea bude mít teprve 2 roky a je hodně kojená. Ale plánů do budoucna mám spoustu. Jedním z nich je další studium.

Co tě inspirovalo k putovní výstavě?

Upřímně vůbec nevím. Přemýšlela jsem, jak dostat informace, které mě oslovily díky knihovně a tam vytažené knize, i mezi ostatní ženy. Ne jen mezi ty ženy, co se o téma vyloženě zajímají. Tak mě napadla výstava v kavárnách, restauracích, centrech, prostě v místech, kam chodí lidé běžně. Doufala jsem, že si třeba ty informace tímto způsobem najdou cestu i k lidem, kteří by tu knihu v té knihovně vrátili zpět….když uvidí ten hmatatelný rozdíl na fotografiích.

Jak výstavu financuješ?

Ona je taková celkem bezúdržbová :D. Všichni, kteří přednáší na zahájení, to dělají zcela zdarma. Všechny je obdivuji. A jsem za to neskutečně vděčná. Ale o tom bys zrovna Ty mohla povídat.

Ne, ale vážně. Část peněz na plátna jsem dostala od Jemného Zrození, část od Nappu, zbytek jsem platila z mateřské, v té době jsem jiný příjem neměla. Pak jsem náklady platila z kurzů, co jsem dělala. Po pár měsících výstavy přišlo velké překvapení, kdy úžasné třebíčské ženy z nosící skupiny společně s firmou Vatanai daly dohromady částku, která vystačí až do konce původně plánovaného putování. Plán výstavy byl na rok, teď v květnu jsem to chtěla ukončit. Pak se to trochu zvrtlo, a momentálně je výstava zamluvená do konce roku 2017. Z čeho ji budu platit dál? Nejspíš zase z toho, co vydělám. Neumím, a asi ani nechci, si někde říkat o peníze. To je část mého plánu, co prostě neumím.

Jaké máš s výstavou plány do budoucna?

Na to jsem vlastně odpověděla v předchozí otázce. Do konce roku 2017 budu s výstavou jezdit, budu organizovat besedy pro rodiče, kteří informace chtějí. Vše zdarma, pouze za dobrovolné vstupné. Dál nevím, třeba plátna rozdám do porodnic. 😀

Co ti dává energii pokračovat? Co tě na porodech baví?

Co mi dává energii… Každý krásný porodní příběh, který mi ženy pošlou. Každé narození miminka s respektem, úctou a láskou. Každá spokojená žena, která měla možnost prožít celé období těhotenství a porodu v klidu a pohodě. Každé spokojené miminko užívající si přítomnost svých rodičů.

A co mě baví… To neumím říct. Někdy jsem smutná a zoufalá z toho, co se děje, a nemám pocit, že mě to baví. Ale většinou mě baví ta ženská energie a síla. To, co si máme možnost vzájemně předávat. Baví mě, když se to povede, a rodina si porod užije, když vyjde bonding, přisátí miminka. Baví mě to vzájemné seznamování s nově příchozím členem rodiny, ta euforie a štěstí. A taky mě baví, když si žena užije i následující dny, týdny a měsíce. Takže mě na porodech vlastně baví úplně všechno. Ale to mluvím o porodech v režii ženy, ty bezdůvodně medicínsky vedené mi nahání hrůzu.

Je něco, co by sis přála, aby se změnilo?

Jé, toho by bylo. Ale hlavním přáním je, aby zase začaly rodit ženy.

Úžasné by bylo, kdyby v ČR začala fungovat kontinuální péče porodních asistentek. Aby si ženy mohly vybírat péči v těhotenství i u porodu, aby neměly strach říkat si, co chtějí a co ne, a bylo to respektováno. Další velké přání je, aby si ženy mohly vybírat i místo porodu. Aby zde fungovalo to, co běžně v zahraničí, a to je jak porod v porodnici, porodních domech, tak i v domácím prostředí. Aby zde začali všichni táhnout za jeden provaz a uvědomili si, že pokud jde porod dobře, nepotřebuje léčit ani urychlovat. A ve chvíli, kdy se objeví (nedej Bože) patologie, je čas využít zdravotní služby. Tak jako když se vybourám v autě nebo na motorce.

Posledním obrovským přáním je, aby přestaly být brány ženy rodící mimo zdravotní zařízení za obtěžující. Rozpaluje mě doběla názor „Tak ať si rodí, kde chce, ale až se něco stane, ať nás neotravuje. Může tím blokovat sanitku pro někoho, kdo ji potřebuje víc.“ Toto je tak nesmyslné, vždycky si říkám, pro koho třeba? Pro alkoholika, feťáka, kuřáka, řidiče, motorkáře, vyznavače adrenalinových sportů? Ti všichni přece blokují sanitky. Proč zrovna rodící žena budí tolik zloby? A proč zrovna u porodu ženy nemají rozhodovat, když 3 dny po porodu naloží většina z nás dítě do auta, a jede s ním kolikrát i po dálnici celkem velkou vzdálenost domů. Přitom jízda v autě je statisticky mnohem nebezpečnější než porod, a dítě si v té chvíli také nemohlo říct, že do auta nechce. Rozhodl za něj prostě rodič. Jde o to, že to děláme všichni, tak je to OK. Protože tady platí „Nedělej nic jinak než většina, to je špatné.“ A to je asi to hlavní, co je potřeba změnit. Abychom si všichni uvědomili, že musíme respektovat různé názory.

Věřím, že tohle všechno se ale jednou povede, je tu spousta skvělých PA a organizací, co na tom intenzivně pracují, a krůček po krůčku to mění. Díky jim za odvahu a trpělivost, nemají to snadné.

Chtěla bys něco vzkázat těhotným čtenářkám?

Ženy, je to na Vás! Jediný, kdo změnu dokáže, jste Vy, když budete chtít.

Věřte své intuici, rozhodujte se podle svého svědomí a nehledejte v mateřství žádnou velkou vědu. Dělejte věci tak, jak vyhovují Vám a Vašim dětem. Dopřejte si ten luxus těhotenství, porod a rodičovství si užít. Ono to jde, i když nám dlouho říkali, že ne. Ať se naše děti vyhnou tomu, kde většina naší separované generace je…a to tam, že máme problém obejmout a dát pusu své mámě se slovy mám Tě rád/a.

Děkuji za rozhovor

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou primární terapie, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma