Jsme jen lidi…

„Lidi jsou ve své podstatě zlí,“ konstatovala má učitelka dějepisu na gymplu a uzavřela tak známý příběh zrady. Okamžitě jsem v sobě cítila nesouhlas a jasné přesvědčení, že lidé jsou ve své hluboké podstatě dobří. Nahlas jsem neřekla nic.

Zhruba o dvacet let později poslouchám video s Jordanem Petersonem, kde vysvětluje, že lidská podstata je zlá. Tentokrát už s tím v duchu nepolemizuji. Zažila jsem si svoje. „Lidé jsou zlí a jestli si myslíte, že ne, tak jste naivní.“ Zatím co poslouchám jeho argumenty, sleduji své tělo, jak zhluboka vydechne. Ulevilo se mi!

Peterson nabádá k tomu oslavovat každý okamžik, kdy se lidé dokáží ze své podstaty odpoutat a zachovají se morálně. „Není to nic, co bychom mohli považovat za samozřejmost,“ upozorňuje. Žijeme v neobvykle bezpečné době, která je spíše výjimkou. „Lidé jsou schopni neskutečných zvěrstev. A vy jste jedním z nich! Jste chodící nabitá zbraň a dokud si toho nebudete vědomí, jste nebezpeční.“

Pár dní si s tou myšlenkou pohrávám a cítím se mnohem klidnější. Nemusím být tak přísná na sebe ani na ostatní. Nemusím si lámat hlavu s tím, proč se ke mně někdo zachoval špatně. Mohu si snáze připustit momenty, kdy jsem se sama nezachovala správně. Jsem také jen člověk a lidská povaha je ve své podstatě zlá. I já jsem zlá.

Přijetí faktu, že jsme zlí, mi přineslo větší klid, smíření, odpuštění i vděčnost. Mohla jsem se podívat na všechny ty domnělé zrádce a vidět v nich prostě jen lidi. Bylo najednou snazší jim přiznat snahu a pochopit jejich údajné selhání.

Také mi došlo, že od jiných očekávám, že budou dodržovat mé morální standardy. Jenže oni o nich vůbec netuší! Oni mají svoji představu co je správné a co není. Jako důsledek všech těch úvah jsem byla nucena zvednou očekávání kladená na sebe a významně snížit očekávání spojené s chováním jiných.

I přesto, že jsou lidé zlí, se občas najde někdo, kdo mi podrží dveře, dá mi napít, když si zapomenu láhev, empaticky mě vyslechne nebo se se zájmem zeptá proč jsem smutná. Najednou je víc důvodů k radosti. A když náhodou ne, tak jsme jen lidi…

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami Jsem terapeutkou primární terapie

EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma