Má vagína byla silně poškozena porodem. Proč bylo tak obtížné najít pomoc?

Překlad částí článku zveřejněného na www.theguardian.com Autorka: Christen Clifford

Pokaždé, když na ulici vidím ženu s novorozencem, jediné na co dokážu myslet je: Má poraněnou vagínu?

Má vagína se natrhla, když jsem měla první dítě. Lékaři, které jsem nikdy předtím neviděla mě zašili a odmítli mi říct kolik jsem měla stehů. Uzdravila jsem se a když jsem měla o pět let později druhé dítě, natrhla jsem se na stejném místě.

Porodní asistentky mě zašily a řekly mi, že vše bude v pořádku. Ale všimla jsem si změn: zácpa se stala bolestivou a ponižující konstantou; při kýchnutí mi unikala moč nehledě na to, kolik Kegelových cviků jsem udělala. A vše spojené s vyprázděním nebo milováním se po porodu změnilo v cosi nepříjemného. Jakoby má vagína byla rozbitá. Něco bylo špatně.

O pět let později jsem začala navštěvovat jinou gynekoložku, která mě vyslechla, vyšetřila a řekla: “jo, máte tam malou rektokelu.”

Cože?

Vysvětlila mi, že rektokela vzniká, když je sval mezi rektem a vagínou tak tenký, že vystupuje do vagíny.

Byla jsem rozzlobená. Proč se některý ze zdravotních profesionálů, kteří mě vyšetřovali, neobtěžoval s touto diagnózou? “Je to v rozmezí normálu. Většinou se to nezmiňuje.”

Šla jsem domů a hledala další informace. Národní institut zdraví uvádí: “Rektokela je častá a zahrnuje vyhřeznutí rekta do zadní části vagíny, kde způsobí výduť. Ženy s rektokelou si stěžují na tlak v oblasti hráze nebo vagíny, ztížené vyprazdňování, zácpu.”

Z vyprávění přítelkyň vím, že některé musí vsunout prst do vagíny nebo tlačit na hráz, aby si pomohly s vyprázdněním. Další ženy berou koňské dávky psyllia, aby se vyprazdňovaly pravidelně. A já? Jednou jsem měla tak veliké bolesti z dehydratace a zácpy, že jsem vyndala plastové rukavice z barvící sady Nice’N’Easy (hezké a snadné), protože to hezké a snadné nebylo. Když jsem vyhrabala výkaly z kapsy, která se protlačila směrem k mé vagíně, byla jsem šokovaná, tichá, ponížená.

I s výborným pojištěním, které mám, jsem po porodu obdržela jen rychlou kontrolu na konci šestinedělí. Když jsem zjistila svoji diagnózu, šla jsem za specialistkou na pánevní dno. Řekla mi, že má rektokela je malá a rizika veliká a nejsem tedy vhodná kandidátka na operaci. Vysvětlila mi pár cviků na pánevní dno a doporučila jíst hodně vlákniny.

O pár týdnů později jsem na školním setkání mých dětí se vztekem vykládala o svém novém objevu. Žena, kterou jsem téměř neznala, se k nám přidala a šeptajíc plakala: “Natržení ve čtvrté fázi. Už nikdy nebudu stejná.” Ženy trpí v tichosti, zraněné, ponížení, zostuzené.

Zdroj: My vagina was badly injured after giving birth. Why was getting help so hard?

Soňa Kolmanová
Jsem fanynkou přirozeného porodu, kontaktního rodičovství, seberozvoje a celoživotního vzdělávání. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená a eBook Co ti maminka neřekla