Milosrdná Morana

Archetyp Morany nemá moc dobrou pověst. Neprávem.

V posledních dnech ve svém životě intenzivně cítím archetyp Morany, která z mého života odstraňuje vše, co už se přežilo, nefunguje a nesouzní s mojí pravdou. V životě jsem to absolvovala tolikrát, že už tvrdohlavě netrvám na tom, aby vše zůstalo při starém. Cítím nejistotu a vím, že mám být pozorná, když mě vede Morana.

Jeden z nástrojů, který Morana má, je pravda. Pravda má jednu ohromnou výhodu – je hluboce léčivá. Když se vysloví léčivá pravda, cítím to, jakoby se mávlo mečem nebo řízlo skalpelem. Člověka trochu zamrazí. A je dobré být ve střehu. Morana nemá ráda vytáčky, výmluvy ani směnný obchod. S Moranou se nesmlouvá, podmínky stanovuje ona. Ukazuje pouze cestu vpřed. Dveře, kterými jste vstoupili, už jsou stejně dávno zamčené. A kdo nepůjde sám, bude vlečen.

Mohlo by se zdát, že Morana je nemilosrdná. Mnohdy to v průběhu celého procesu vypadá velmi krutě, ale s ubíhajícími léty jasněji vidím, že je to právě Morana, která osvobozuje, léčí, oživuje a dává životu nový smysl.

Osobně je pro mne asi nejtěžší část procesu, kdy musím opustit to, co jsem měla ráda a co pro mne hodně znamenalo. Není snadné nechat odejít to, čemu jsem věnovala hodně energie, naděje, lásky. Je obtížné pustit, když nemám čím tu ztrátu okamžitě nahradit. A přece je to vždy v konečném důsledku úleva.

Vloni na podzim jsem se dostala do velikého konfliktu z kterého jsem odcházela jako zpráskaný pes. A i když jsem nedokázala úplně pustit, bylo mi jasné, že je třeba udělat změnu. Netušila jsem, kam cesta vede. Zdálo se, že ztrácím vztahy, protože říkám svoji pravdu a hájím si hranice. V průběhu tohoto roku se objevilo více přátelství, která jsou postavena na upřímnosti a pravdě. Nikdy jsem se ve svých vztazích necítila lépe.

A znáte to, s jídlem roste chuť…

V létě jsem byla na workshopu a spolubydlící mi nabídla, že se ještě ráno před zahájením programu projedeme po jezeře. Nic zlého netuše jsem si vzala dlouhé šaty. Byly jsme daleko od břehu, když si kamarádka začala stěžovat, že už nemá výzvu s kterou by v následujících dnech mohla pracovat. Tak jsem jí pojmenovala jedno téma.

Začala na mě křičet. „Kdo si myslíš, že jsi? Nejsem tak hloupá! … Soňo, já tě hodím do vody!“ A když jsem nijak nereagovala, přidala: „Myslím to vážně! Bouchnu tě veslem!“ Raději jsem se omluvila, ale zároveň jsem jí řekla: „Jen se snažíš zabít posla. Já nejsem tvůj problém.“ Kamarádka se uklidnila a najednou říká: „Máš pravdu. Zkusím se na to podívat.“ Po chvíli ticha dodává: „Ty jsi vážně dobrá kamarádka.“

„Ano, když někoho miluješ, tak ho nenecháš, aby si lhal do kapsy. A když už to náhodou dělá, tak ho s tím konfrontuješ tak intenzivně, jak je zapotřebí. Nechceš, aby se zbytečně trápil.“ Naše kamarádství tento krátký incident posílil. Měla jsem štěstí, že má mnoho zkušeností s prací na sobě a dokázala se v sobě rychle zorientovat. Mohla jsem snadno skončit v dlouhých šatech uprostřed studeného jezera. Ztělesňovat, byť jen na chvíli, archetyp Morany, nemusí být nic jednoduchého ani bezpečného. 😉 I s pravdou je třeba zacházet opatrně.

Za svůj život jsem zažila víc situací, kdy pravda nebyla vítána – ať jsem ji nechtěla vidět já nebo někdo jiný. Ale ještě jsem nezažila, že by v konečném důsledku nezvítězila. Možná, že pravda nevítězí, ale je prostě to, co zbude. Je to pouhá otázka času. Čím víc pravdy o sobě unesu, tím rychleji mohu růst. Není to nic příjemného, není to nic hezkého, ale je to nezbytné a smysluplné.

A stejně vidím i archetyp Morany. Proto v konečném důsledku považuji Moranu za milosrdnou, protože ačkoliv její nástroje mohou být zdánlivě kruté, pomáhá nám zkrátit utrpení. Naslouchejme tedy pozorně, když k nám promlouvá Morana, protože ona nás svým drsným způsobem miluje.

Co musí skončit? Co nefunguje? Co je pravda?

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami Jsem terapeutkou primární terapie

EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma