Přijetí

Vzdor je má častá strategie na náročnou situaci. Když se ocitnu v situaci, která se mi nelíbí a nemohu ji ovlivnit, zaseknu se. Někdy vzdoruji navenek, jindy si odpor střádám uvnitř. Přijde mi to celé nespravedlivé, hloupé, nesmyslné.

Když vyhlásili nouzový stav, říkala jsem si, že v mém životě se zase tak moc nezmění. Jasně, spousta akcí a setkání byla zrušena, ale já jsem většinu času doma, pracuji z domu. Ale jsem zvyklá jíst několikrát týdně venku a chodit do kaváren. No co, tak budu víc vařit. O domácím vzdělávání pro své děti jsem roky snila. Nebudu muset vstávat. Nějak mi to celé připadalo zvládnutelné.

O to větší bylo mé překvapení, když jsem několik dní poté dělala malé cvičení. Je to jednoduchý dýchací cvik, kterým říkáte ano tomu, co se děje. Okamžitě jsem plakala. Aha ji nepřiznanou emoci, mrška, byla pěkně schovaná. Vítám tě.

Desítky let jsem jela ve falešném optimismu a popírání reality. Ještě udělám tohle a už to určitě bude lepší. Nebylo. Tak dobře, teď tohle. A negativní emoce zůstávaly neprožity. Přitom jim mnohdy stačí jen chvilka pozornosti.

Asi jsem se to pochopila až díky vědomému tanci. Můj učitel říká: „co se emocí týče, cesta ven vede skrz“. Nepřiznané emoce jsou zbytečnou zátěží. Neutečete od nich. Možná je krátkodobě zaženete, ale buď se vrátí jako bumerang a to většinou ve chvíli, kdy se to nejméně hodí, nebo si potlačené budou žít svůj život ve sklepení vašeho vědomí a to taky končívá špatně.

Na vědomém tanci je krásné, že té emoci věnuji celé tělo, můžu to vyzařovat všemi póry svého těla, vyjádřím to pohybem a případně i zvukem. Nemusí to mít žádnou konkrétní formu. Jediné, co se počítá je, jestli je to pravdivé. Když ano, tak na konci jsem očištěná, odcházím s čistější hlavou, jasnějším vnímáním a možná i kreativnějším přístupem k tomu, co je přede mnou.

Dlouho jsem se domnívala, že přijetí je slabostí nebo dokonce rezignací. Není tomu tak. Vždy, když nějakou situaci doopravdy přijmu, uvolní se negativní emoce a vytvoří prostor na skutečně proaktivní přístup. V přijetí je síla.

Je to tak jak to je a já buď budu hrát s kartami, které mi chodí nebo…

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou primární terapie, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma