Primární otisky – tři příběhy

Sepsala jsem tři terapie, které by vám mohly nastínit jak probíhá sezení a s jakými tématy zde pracujeme. Na individuální sezení se můžete objednat kdykoliv. Poslední srpnový víkend proběhne workshop.

Terapie č. 1

„V životě se často cítím v ohrožení, mám problém důvěřovat a ve vztazích,“ popisuje své problémy klientka. „Teď bych vás poprosila, abyste svůj příběh, tak jak jej znáte nechala tady u stolu a až půjdete do dělohy, abyste jen vnímala své tělo a své emoce, abychom mohly zjistit, co se pro vás stalo tak zásadního, že vás to ovlivňuje dodnes. Klientka je v děloze a začíná být velmi ospalá. „Jako bych se někam propadala.“ „Není možné, že se maminka pokusila o potrat?“ Tělo odpovídá naprosto jednoznačně. Viděla jsem takových terapií více, ale nikdy jsem neviděla nikoho, aby s tím takto úžasně pracoval na tělesné úrovni. Jedna věc je si to zvědomit, druhá to oplakat a třetí je to dostat ze systému na fyzické úrovni. A právě ta neuvěřitelná moudrost těla sehrála nečekanou symfonii. Po hodině si klientka přešla ke stolu. Usmívajíce mi říká: „jsem velice spokojená, už dlouho jsem necítila takový příval energie v těle.“ Jako terapeutka chci, aby ode mne člověk odcházel v dobrém stavu, jsem vždy opatrná. Koukám na ni pozorně a nemohu, než jí to věřit. Během hodiny zkrásněla, omládla, oživla.

Terapie č. 2

Klientka si lehne do dělohy. Zvláštním způsobem se vlní v bocích. Mohlo by jít o milování. Pohyb ustává. Opět se vrací. Najde si jinou polohu. „Vědí už o tobě?“ „Maminka ano.“ Z celé situace je dobře vnímatelný strach. Snažím se zjisti odkud pramení. „Maminka se to bojí říct tatínkovi.“ Vezmu si do ruky dotazník. Mimo jiné se tam dočtu, že klientka má emočně komplikovaný vztah s manželem. Uvádí, že má sklon mít milence. „Mám otázku a možná jsem hodně mimo…Je tvůj otec tvůj otec?“ Tělo je napjaté, není to jasné ano ani ne. „Necháme to být. Nejsme detektivní kancelář,“ říkám, ale ihned je jasné větší napětí v těle klientky. Asi jsme blízko. „A nebo tvůj otec je tvůj otec, ale matka se mohla bát, že jím není.“ Reakce těla je natolik jasná, že nelze pochybovat. Klientka se otočí na břicho. „Už se tam nebojím.“ Proleze si porodním tunelem. Po „narození“ se vydýchává. Jsem vedle ní. „Nemusíš se stydět, není to tvoje vina.“ Rozpláče se.

Terapie č. 3

Klientka je v „děloze“. „Co cítíš v těle?“ „Nic moc.“ „Může to přijít i ve formě obrazů.“ „Vidím babičku.“ Rozpláče se. Nevypadá to na pláč štěstí. „Jaký máš vztah k babičce?“ „Má mě ráda, jsem její jediná vnučka.“ „V této době asi ještě nevěděla, že budeš holčička.“ „Má mě ráda. Všichni mě mají moc rádi.“ „Víš, co je pro přicházející děti nejhorší? Lži. A ty děti přichází z jednoty. Jim nikdo nic nalhat nemůže, ale mohou je hodně zmást hlavně do budoucna. Protože jedna věc je pravda a druhá se říká a předstírá navenek. To je neuvěřitelně dezorientující. Člověk přestane věřit tomu, co cítí a věří těm lžím a pořád to celé nedává smysl. Nějak to nefunguje. I ta nejdrsnější pravda je lepší než lži. Člověk alespoň ví, na čem je.“ „Proč by mi lhali? Mají mě rádi!“ Pláče. „Víš, oni si to někdy nechtějí připustit ani sami před sebou. Styděli by se. Mohli mít jiné plány, které se zdály lákavější. Nemusí to být zlý úmysl. Nelze jim upřít smysl pro zodpovědnost. Ne všichni rodiče si své děti nechají a ne všichni se o ně řádně starají. A někdy se stane to, že si na to ne úplně chtěné dítě časem zvyknou a naučí se jej mít rádi. Možná to později byla pravda. Ale v začátcích to bylo jinak.“ „Já chci maminku, která mě chce!“ „To chtějí všechny děti. Můžu ti říct jednu zpětnou vazbu?“ „Ano“ „To, co jsem v průběhu sezení viděla byla moc hezká práce těla. Tvé tělo dělalo pohyby, které jsou léčivé. Můžeš věřit svému tělu. Můžeš věřit tomu, co z něj cítíš. Je to chytré tělo, které ti může říct pravdu o situaci v které jsi.“

Na individuální sezení se můžete objednat kdykoliv. Poslední říjnový víkend proběhne v Praze workshop.

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou primární terapie, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma