Spolu a přece každý zvlášť…

Jedno z velikých požehnání karantény pro mne bylo domácí tančení s naprosto novými lektory vědomého tance. Když jsem viděla první nabídky tanečních setkání přes Zoom, byla jsem hodně skeptická. Potom jsem ovšem měla individuální sezení s kamarádkou tanečnicí, které bylo pro mne nesmírně překvapivé svojí silou. Bylo to zvláštním způsobem intimní. Odbyla jsem to tím, že ona je úžasná vždy.

Nakonec jsem se ze zvědavosti přihlásila na hodinu Silvije Tomčik, kterou mi vloni doporučila zkušená tanečnice. Moc jsem od toho neočekávala. Brzy jsem si všimla, že ne všichni účastníci mají zapnutou kameru. Vypnula jsem ji také. Cítila jsem se propojená se skupinou a přitom jsem měla úžasný pocit bezpečí a klidu mého bytu. Dokonce jsem ani nebyla vidět a to mi dalo možnost být naprosto autentická způsobem, který bych si na parketu nikdy nedovolila. Během této hodiny jsem opakovaně zvracela, což může znít děsivě, ale pro mne to bylo požehnání. Roky čekám na to, až budu moct při tanci zvracet. Velmi se mi ulevilo.

Tančila jsem pravidelně několik týdnů až se ke mně dostala nabídka víkendového online workshopu specializovaného na práci s emocemi. Neváhala jsem. A pár dní na to si mě našla i možnost připojit se k taneční konferenci One Dance Tribe. Roky bych se jí ráda zúčastnila, ovšem je to asi ta nejdražší taneční událost roku. Letos to bylo za zlomek ceny. Jistě není to to samé, ale konečně jsem neměla pádný důvod se nezúčastnit.

Netušila sem, že se obě taneční události kryjí. Tančila jsem tři dny prakticky nepřetržitě, abych toho co nejvíce stihla. Naštěstí One Dance Tribe nabízí i záznam lekcí. Do toho jsem ovšem měla na starosti domácnost a snažila se být i s dětmi. Byl to hodně uzemněný workshop :), jen to bylo dost vyčerpávající.

Mnoho lektorů s kterými jsem si zatančila jsou dnes zakladatelé nových tanečních škol, ale prakticky všechny spojuje to, že byli žáky Gabrielle Roth nebo se učili od lidí, kteří byli jejími žáky. Bylo dojemné kolik z nich ji nezapomnělo připomenout, i když se později od její práce trochu vzdálili. A jak jsem tak tančila jejich lekce, bylo zřejmé, že nikdo nepřišel s ničím tak zásadním, aby v tom Tanec pěti rytmů nebyl přítomný.

I tančení přes Zoom konferenci může přinést momenty nečekaných setkání a velmi dojemné momenty. Asi jsem nikdy netančila tak jemné a křehké tance, jako minulý víkend. Nikdy jsem si na parketu nedovolila tak dlouho plakat. Zoom přinesl do mého tance nečekaný pocit bezpečí a s tím i novou odvahu. Mám teď větší svobodu prozkoumávat, jak vypadá můj tanec, když se nemusím bránit, když si nemusím hlídat svůj prostor, když mě nikdo nepozoruje a necítím se souzená.

Moc se těším, až se potkám na tanečním parketu s lidmi, ale doufám, že online taneční setkání nezaniknou, abychom mohli zkoumat i ty stydlivější a křehčí části, které se jinak ostýchají projevit.

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami Jsem terapeutkou primární terapie

EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma