V Anglii je každý den hlášeno 400 lékařských pochybení u porodů

Foto: Slávka Petříková

Úřad národního zdraví v Anglii nedávno zveřejnil alarmující čísla: U jednoho ze čtyř porodů dochází k lékařské chybě. Odhadem je každý rok poškozeno 64,000 matek a novorozenců.

V britských porodnicích – uvádí Úřad pro národní zdraví – dochází každý den na porodních odděleních k 400 hlášeným chybám. V posledních dvou letech je to asi 280,000 poškození zdraví. Pochybení jsou připisovány nedostatku porodních asistentek, zvýšené porodnosti migrantů a vyššímu věku rodiček.

Zpráva uvádí, že u starších rodiček roste riziko komplikací. Metoda IVF vede k vícečetným těhotenstvím a náročnějším porodům. Polovina žen, ve sledovaných obdobích, měla nadváhu nebo byla obézní.

Čísla vzrostla z 136,910 případů v letech 2015-16 na 139,857 oznámených pochybení v období 2016-17. Z nich 63,380 vedlo k nějakému poškození. V 479 případech došlo k závažnému poškození. 288 komplikací skončilo úmrtím.

Úřad připouští, že reálná čísla mohou být vyšší, v závislosti na způsobu oznamování. Prioritou číslo jedna se stává snížení čísel, aby rodiny byly ochráněny od útrap, které pochybení u porodu provází…

Nejčastěji byla hlášena pochybení v průběhu císařských řezů, nevhodné použití kleští a další zásahy do porodu. Špatné dávkování léků podané ženám, bylo další z častěji hlášených chyb. Následují chybné diagnózy nebo nesprávné vyhodnocení výsledků testů.

EDIT: V Česku podobná statistika neexistuje, protože podle ÚZIS nemáme stanovený „klinický doporučený postup pro hodnocení pochybení při porodu.“

Zdroj: England Reports Approximately 400 Birth Mistakes A Day

Autorka: Lori Ennis

Překlad: Soňa

Soňa Kolmanová
Jsem fanynkou přirozeného porodu, kontaktního rodičovství, seberozvoje, celoživotního vzdělávání, maminkou dvou dětí a Aspergerkou. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami Jsem terapeutkou primární terapie
  • eBook zdarma