Zářivá žena

Moniku Nisznanskou jsem potkala na semináři o vnitřním dítěti. Během víkendu si získala moji důvěru – jako člověk i jako terapeut. Pro svoji práci má cit a je autentická. Až později jsme zjistila, že pořádá i ženské skupiny. A i když se nestrojí do šatiček a nevzývá bohyně, je to bezesporu zářivá žena.

Moniko, vím o tobě, že vedeš dlouhodobé ženské skupiny. Jaká je výhoda pokračujících seminářů?

Když jsou spolu lidi delší čas, lépe se poznají a začínají si důvěřovat a víc se otevírat. Tím, jak semináře vedu, vedu i ženy k přijetí všeho, co jsou ony i všechny ostatní. Přijetí samozřejmě neznamená souhlas se vším, co druzí dělají. Především to znamená nesouzení. Každá máme svou osobní historii, která ovlivňuje naše chování a jednání. Z témat, se kterými pracuji, vím, že můžeme naplno porozumět jen tomu, co jsme sami zažili. Časem vzniká bezpečný prostor potkat se sama se sebou a všemi svými tvářemi. Díky tomuto bezpečnému a důvěrnému poli máme šanci propustit spoustu svých bolestí už jen tím, že je vytáhneme na světlo.

 

Co tě baví na práci se ženami?

Především ženská pospolitost, která se většinou vytvoří velmi rychle. Je to díky tomu, že jako ženy si řešíme víceméně podobná témata. Je úžasné vidět, jak ženy roztávají, když zjistí, že některé věci neřeší jen ony, ale mnoho dalších účastnic. Zároveň mě moc baví, když si ženy dovolí se hýčkat. Je krásné vidět jejich uvolněné a spokojené tváře.

 

Jak vedeš účastnice svých kurzů k tomu, aby se pro propojily s autentickou ženskou silou? 

Každá jsme jedinečná a to je ten nejzásadnější moment. Není proto třeba se s nikým srovnávat, ale hýčkat si svou vlastní jedinečnost. To je základ vyživování naší vnitřní síly, k tomu ženy vedu. Tak můžeme svou vnitřní sílu rozhojňovat. Zároveň je to na světě krásně zařízeno. Všem ženám se nelíbí všichni muži a naopak. Je úžasné si uvědomit, že nemusím být krásná a přitažlivá pro všechny. Je neuvěřitelně úlevné, když si to začne uvědomovat každá buňka našeho těla. A co víc, ve chvíli, kdy o sebe začneme pečovat s láskou a začne nám to přinášet radost, je to přesně ten moment, kdy zjistíme, že ten nejdůležitější člověk, pro kterého bysme něco „měly“ dělat, jsme my samy. Pak naše vnitřní spokojenost začne zářit i ven, at to je něco, co pozornost okolí přitahuje nejvíc.  Ne nadarmo se říká spokojená žena = spokojená rodina = spokojená společnost.

 

K čemu vedeš ženy, které se ti svěří do péče?

Aby se staly zdrojem svého štěstí. Aby nečekaly, až se někdo o ně postará a začaly se o sebe starat samy. Každá máme jiné způsoby jak si dobíjet baterky. Mnoho z nás už na to úplně zapomnělo. Pomáhám ženám si rozvzpomenout na ty jejich osobní způsoby. Pomáhám jim nacházet jejich zdroje. Protože žena je jako květina. Nejde ji zalévat jen jednou za měsíc nebo dokonce jen jednou za rok. Zvadla by. Je potřeba o ni pečovat pravidelně a s láskou, aby kvetla. A tu nejláskyplnější péči si můžeme dát my samy.

 

Jaké máš ohlasy na loňský ročník?

Jedním slovem nádherné. Na jeho konci jsem plakala dojetím a vděčností. Když se několik žen při závěrečném sdílení uklonilo až k zemi, věděla jsem, že to má smysl. Viděla jsem, jak z uzlíčků nervů rozkvetly nádherné ženy vědomé si své hodnoty, svých světlých stránek i stínů. Ženy, které jsou vděčné za to, kam se mohly díky Zářivé ženě posunout. Prostě ženy, které už ví, kudy jít, případně jak neztratit samu sebe pro druhé.

 

Máš pro čtenářky nějaký vzkaz na jejich cestě k zdravé ženskosti?

Vnímejte svou jedinečnost. Vnímejte, že máte jen jeden život a ten stojí za to žít naplno. V minulém roce jsem se několikrát potkala se smrtí. Dala mi jasnou zprávu: „Nejsem tu, abych vás strašila. Pomáhám vám si uvědomit, že stojí za to nepromarnit ani jediný den svého života.“ Pro někoho to může být klišé. Ale když si uvědomíme, že zítra už být nemusí, může vám to pomoci rozlišit, co je opravdu důležité.

 

Kde se o programu Zářivá žena můžeme dozvědět víc?

Všechny potřebné informace jsou na mých stránkách. http://monikanisznanska.cz/zariva-zena/ Dokonce je to tak, že do 23. 1. 2018 platí zvýhodněná cena za včasné přihlášení, která je o 2 000 Kč výhodnější. Ještě prozradím jednu věc. Programem cyklu bude ženy spolu se mnou provázet i moje milá kamarádka Linda Mahelová, aromaterapeutka a bylinářka. Díky ní se budeme halit do nejrůznějších vůní přírodních esenciálních olejů a hýčkat své tělo i jeho smysly. Taky se seznámíme s bylinkami a naučíme se, jak je používat tak, abychom byly zdravé. Už se zase moc těším, až se budeme pravidelně setkávat a rozkvétat. I pro mě samotnou jsou to vždy vyživující lázně.

Děkuji za rozhovor

Soňa Kolmanová
Jsem fanynkou přirozeného porodu, kontaktního rodičovství, seberozvoje a celoživotního vzdělávání. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami