Zdroje, zdroje, zdroje

„Rozvíjej zdroje…nejlépe zdroje vnitřní,“ byla jedna z nejlepších rad, které se mi v posledních letech dostalo. Zdroj chápu jako cokoliv, z čeho mohu v případě potřeby čerpat. Každému funguje trochu něco jiného. Níže uvádím své oblíbené zdroje:

ČAS PRO SEBE

Mít volný čas na sebe a svoje záliby je základ bez kterého to u mě nikdy dlouho nefunguje. Znám se. Když mám dlouhodobě přistřižená křidélka, odnesou to nakonec všichni okolo.

SAMOTA

Když je toho na mě příliš, vyhledávám samotu, která mi umožňuje znovu najít svůj střed. Mezi lidmi se občas ztratím sama sobě. V samotě se vždy znovu najdu. Samota mi dobíjí baterky. Nemusím mluvit, nemusím se tvářit společensky přijatelně, mohu být ve svém vnitřním světě. Mohu nechat myšlenky plynout a časem se vše vykrystalizuje.

TICHO

Ticho považuji za důležitý zdroj, který mi umožňuje skutečné zklidnění. Často je nedílnou částí mého období samoty. Ticho usnadňuje tříbení myšlenek. Mohu lépe slyšet sama sebe. Ticho je plné odpovědí zevnitř.

SPÁNEK

Spánek je můj oblíbený zdroj v krizích, které jsou zahlcující. Někdy se spánkem situace sama zklidní. Spánek může přinést i odpovědi. Stává se mi to zvláště v případech, kdy usínám s otázkou.

JÍDLO

Jídlo je můj nejpřirozenější zdroj v momentech krize. Přejídala jsem se jako dítě a nepříjemné pocity zajídám dodnes. Je to rychlé a vždy dostupné uzemění. Až v posledních letech objevuji jak léčivé je, když pro sebe s láskou uvařím své oblíbené jídlo.

PŘÍRODA

Všichni to známe, ty momenty na čerstvém vzduchu, kdy jsme v souladu s rytmy přírody. Co dokáže pouhá bosá chůze v trávě nebo závan čerstvého vzduchu. V tomto ohledu je příroda nevyčerpatelný zdroj, kterým se nelze předávkovat.

TEPLO

Když je se mnou zle, zapnu si podlahové topení v koupelně, přinesu si několik dek a jsem s tím, co je, v tichu, teple a tmě. Měla bych to pohodlnější v posteli, ale neměla bych zespodu to teplíčko. Teplo je základ mého pocitu komfortu a mám s ním spojený pocit péče a bezpečí.

HUDBA

Píseň má tu sílu podpořit mě v tom, co právě prožívám. Může za mě vyprávět příběh, když nenacházím slova. Může mi dokreslit atmosféru. Může mi připomenout chvíle, kdy mi bylo lépe. Nebo mě roztančí.

TANEC

Vhodná píseň ve správnou chvíli u mne přechází v tanec. Spontánní tanec je něco, co mě provází od útlého dětství. Jedno období jsem tancem trávila téměř veškerý volný čas. V posledních letech jsem se s ním naučila pracovat i ve chvílích, kdy mi není nejlépe a vím, jak moudře tělo umí léčit.

NADĚJE / VÍRA

Následující citáty pro mě krásně shrnují o čem je naděje a potažmo víra.

„Když se vytratila veškerá naděje, když nikdo nepřichází na pomoc a krásy života vyprchaly, zjišťuji, že pomoc přece přichází, i když nevím jak a odkud.“ Mahátma Gándhí

„Vše nakonec dobře dopadne. A jestli to dobře nedopadlo, pak to ještě není konec.“ John Lennon

OTÁZKA

Někdy stačí položit si otázku a ejhle mám zdroj. Oprah Winfrey se sama sebe ptá: „Co je další správný krok? Jordan Peterson doporučuje se zeptat sama sebe: „Jakou hloupost, kterou si ničím život, dělám každý den?“

FYZICKÝ POHYB / KONDICE

Fyzický pohyb prokazatelně zlepšuje náladu a z dob, kdy jsem hodně cvičila vím, že jsem měla jsem více energie a čistější hlavu. Každopádně pohyb a z něj časem pramenící fyzická kondice je jeden z úžasných vnitřních zdrojů.

KRANIOSAKRÁLNÍ BIODYNAMIKA

Na kraniu jsem se naučila být víc v těle, uvolnit se, uklidnit se. Nedám na tu metodu dopustit. Posílám tam všechny.

Zdrojů je mnohem více…snad znáte a rozvíjíte ty své.

Dostatek zdrojů nám všem.

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami Jsem terapeutkou primární terapie

EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma