Zranění z očekávání

Jedno z častých témat v primární terapii je zranění z očekávání. Po celou dobu prenatálního vývoje je přítomno vědomí. Dítě ví, do jaké rodinné situace a vztahů se rodí. Členové rodiny mají své představy o tom, jaké by mělo být. Úplně stačí i když se jedná o očekávání nevyřčená.

Děti ví, že očekávání na ně kladená, nebudou schopny naplnit. Nevyhnutelně se tedy dostávají do sporu s lidmi na kterých jsou závislé nebo samy se sebou. A je neuvěřitelné jaké kompenzační mechanismy si za desítky let vytvoří.

Na druhou stranu nikdy není pozdě na změnu. Pokud dítě plánujete, očekáváte, vychováváte nebo i když máte děti z hnízda, zkuste si představit, že se v běžné životní situaci setkáte s novým člověkem. Nikdy jste o něm neslyšeli a jen vám jej společný známý krátce představí jménem. Jak k takovému člověku přistupujete? Předpokládám, že čekáte, jak se projeví. Zkoumáte, co máte společného a v čem se lišíte. Jaké by to bylo dát svému dítěti podobnou šanci? Nechat jej, aby vám samo ukázalo, jaké je, aby mohlo být tím kým je.

Mnoho z nás si v sobě toto zranění nese. Rodiče například chtěli chlapečka a mají holčičku. A nebo sice chtěli a dostali holčičku, ale představovali si, že bude stejně jako rodiče a prarodiče vynikat ve sportu. Jenže slečna je neohrabaná a nejraději si kreslí. Příběhy se od sebe liší, ale mají společné téma – nepřijetí. Pokud se jedná o vaše vlastní zranění, bodem obratu pro vás bude přijetí sebe sama. Jednou z možností jak s tématem pracovat je léčení vnitřního dítěte. Pokud ke zranění z očekávání došlo ještě dříve než kam vaše paměť sahá, doporučuji primární terapii.

Jaké by to asi bylo – být v míru sám se sebou? Jak bychom se potom chovali k našim dětem? Jak bychom se chovali k našim partnerům? Jak bychom reagovali na kritiku? Proč doopravdy po ostatních chceme to, co po nich chceme? Proč je nemůžeme nechat být tím, kým skutečně jsou?

Na závěr si vypůjčím cvičení od Simony Babčákové. Náááádech a s výdechem snižujeme svá očekávání. Opakujte podle potřeby.

Soňa Kolmanová
Jsem terapeutkou primární terapie, spisovatelkou, matkou, fanynkou přirozeného porodu. Napsala a vydala jsem knihu Znovuzrozená, eBook Co ti maminka neřekla a meditaci Mluv se mnou, mami EN: I am a fan of natural birth, attachment parenting and various therapies. I wrote a book Reborn
  • eBook zdarma